Jedynie w czterech na 69 polskich związków sportowych (6 proc.) funkcję prezesa sprawuje kobieta.
“Nie ulega wątpliwości, jak wielka jest rola kobiet w uprawianiu sportu i zdobywaniu medali. […] Tam, gdzie decydują wyniki sportowe, tam kobiety pokazują swoją wartość. Tam, gdzie decyzje zapadają w wyborach, tam kobietom jest trudniej”
Stając po stronie kobiet w walce o równe traktowanie i brak dyskryminacji, Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało nowelizację ustawy o sporcie, zgodnie z którą kobiety mają stanowić minimum 30 proc. władz związków, w których liczba członków zarządu wynosi więcej niż 5 osób. Kolejnym aspektem nierówności, który dotyka kobiety w sporcie, jest kwestia otrzymywania stypendium sportowego po urodzeniu dziecka. Obecnie kobiety otrzymują w takiej sytuacji stypendium w wysokości 50 proc. przez pół roku. Projekt przewiduje wydłużenie tego okresu do roku dla członkiń kadry narodowej oraz zwiększenie kwoty pobieranej w tym okresie z 50 proc. do 81,5 proc. wysokości stypendium.
Kobiety, które chcą uprawiać sport zawodowo ale i amatorsko często muszą walczyć z wieloma stereotypami, np:
- kobiety nie powinny uprawiać niektórych dyscyplin – nie spotkaliście się ze stwierdzeniami, że panie nie powinny rywalizować na boiskach piłkarskich, gdyż jest to dyscyplina przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn? Każda zawodniczka ma prawo uprawiać taki sport, w jakim czuje się najlepiej, lecz trzeba przygotować się na to, że nie zawsze kibice będą się przy tym wykazywać przychylnością,
- kobiety nie powinny zarabiać tyle samo, co mężczyźni – nie wiadomo skąd wziął się taki stereotyp, ponieważ uprawiając tą samą dyscyplinę, powinno się zarabiać podobnie lub dokładnie tyle samo, co panowie. Niestety w kobiecych zmaganiach nie jest tak kolorowo, co organizatorzy tłumaczą m.in. mniejszym zainteresowaniem sponsorów, publiczności i reklamodawców,
- kobiety są zbyt delikatne na uprawianie sportów kontaktowych/walki – dotyczy to zwłaszcza nieco bardziej dojrzałych miłośników sportu, którzy nie umieją zaakceptować tego, że panie walczą w MMA czy też boksie. Na szczęście panie udowadniają niedowiarkom, że praktycznie w każdej dyscyplinie są w stanie rywalizować na bardzo wysokim poziomie i nikt nie może im tego odebrać.
PIERWSZE KROKI
Dlaczego nie dołączyć do tysięcy kobiet, takich jak Ty, które chcą stać się bardziej aktywne? Robiąc małe kroki, kiedy tylko chcesz, w kierunku, który sama wybierzesz, możesz wytyczyć nie tylko swój nowy szlak, ale również utorować drogę dla przyszłych pokoleń.